درباره موسسه

                            

                                   

اهداف موسسه صنعتی مازندران

 با توجه به سرعت پیشرفت دانش و فناوری درزندگی بشر، شکاف بین جوامعی که برای فعالیتهای علمی برنامه مدون و منسجم دارند و جوامعی که با سرعت بسیار اندک تأثیر پذیر پیشرفت های ملل دیگر می باشند، بییشتر می گردد. از این رو لازم است با علم به پتانسیل های علمی بالفعلی که در کشور ما وجود دارد ضمن شناخت پتانسیل ها و دسته بندی زمینه های کارا و غیر کارا، راهکارهای بهبود و توسعه قابلیتهای موجود فراهم گردد و امکان هم افزایی بین فعالیتها و پتانسیلهای موجود ایجاد گردد. این امر از دوباره کاری ها می کاهد و در عین حال به سرعت و محتوای دانش و فناوری در کشور می افزاید. 

  اصلی ترین عامل توسعه دانش، پژوهش و فناوری درهر کشور، دانشگاهها می باشند که بعنوان مکان مناسب برای زیر ساخت تحولات علمی، پرورش و بارور نمودن ذهن های خلاق و همچنین توسعه فنی، توسعه اقتصادی و . . . در هر کشوری شناخته شده اند. با توجه به حجم وسیع متقاضیان حضور در دانشگاهها و محدودیت امکانات و اعتبارات دولتی برای تأسیس و راه اندازی واحدهای آموزشی، قریب به دو دهه می باشد که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هدف رفع مشکلات مذكور اقدام به صدور مجوز برای مؤسسات آموزش عالی نموده است. از اینرو با توجه به رسالت خطیری که این دسته از مؤسسات در امر آموزش وپژوهش بر عهده دارند، موسسه صنعتی مازندران که پیشینه علمی بسیاری توانمند مؤسسین خود را بهمراه دارد در تلاش است تا به اهداف ذیل جامه عمل بپوشاند . 
• همكاری در زمینه سازی مناسب برای فعالیت همه جانبه مردم در امر گسترش و اعتلای دانش در كشور 
• ارتباط با مراكز آموزشی و پژوهشی داخل و خارج برای افزایش اطلاعات علمی مورد نیاز 
• مشاركت در تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز كشور 
• كمك به بالا بردن ظرفیت دانشجویی استان 
• بهره برداری از امكانات و قابلیت های موجود استان در توسعه آموزش عالی 
• برگزاری دوره‌های مورد نیاز دستگاه‌های اجرائی منطقه
 
 رشته های موجود در موسسه صنعتی مازندران
موسسه آموزش عالی صنعتی مازندران در راستای اهداف مندرج در نقشه جامع علمی کشور با هدف فراهم آوردن پاسخی شایسته به نیازهای جامعه برای دستیابی به آموزش عالی در راستای ارتقاع سطح دانش ، فرهنگ ، توسعه و رفاه  از طریق فراهم آوردن زمینه های استفاده از حداکثر ظرفیت و تجارب نخبگان ، اندیشمندان ، استادان ، مدیران ،متخصصان در جهت تامین نیروی انسانی متخصص و تربیت  وتوانمندسازی سرمایه انسانی با تاکید بر پرورش انسانهای متعهد، کارآفرین ، خودباور ، خلاق و توانا در تولید علم و فناوری باتاکید بر رویکرد نسبت به رشته های فنی - مهندسی درسال 1383 تاسیس گردید . از آن هنگام تا کنون با گسترش رشته های فنی - مهندسی پله های ترقی در توسعه کمی  وکیفی را طی نموده است و هم اکنون  در مسیر تحول وپیشرفت  در چشم انداز برنامه های توسعه تلاش میکند ضمن گسترش تحصیلات تکمیلی، موسسه آموزش عالی صنعتی مازندران را به دانشگاه صنعتی مازندران  انشاا.. ارتقاء یابد .
مقاطع و رشته ها
کارشناسی ارشد مهندسي شيمي (بيوتکنولوژي )
کارشناسی ارشد مهندسي برق (مدارهای مجتمع الکترونيک) 
کارشناسی ارشد مهندسي برق (سيستمهاي الکترونيک ديجيتال)
کارشناسی ارشد مهندسي عمران (ژئوتکنيک)
کارشناسی ارشد مهندسي عمران (مهندسي محيط زيست)
کارشناسی ارشد مهندسي عمران (مهندسي زلزله)
کارشناسی ارشد مهندسي پزشکي (بيوالکتريک)
کارشناسی ارشد مهندسي مكانيك (تبديل انرژي)
کارشناسی ارشد مهندسي کامپيوتر(شبکه هاي کامپيوتري)
کارشناسی ارشد مهندسي کامپيوتر(نرم افزار)
کارشناسی ارشد مهندسي صنايع (بهینه سازی سیستمها)
کارشناسی ارشد مهندسي سيستم هاي انرژي (سيستم هاي انرژي)
کارشناسی ارشد مهندسي معماري
 
کارشناسی مهندسي برق  
کارشناسی مهندسي عمران 
کارشناسی مهندسي پزشکي 
کارشناسی مهندسي مكانيك 
کارشناسی مهندسي کامپيوتر
کارشناسی مهندسي صنايع 
کارشناسی مهندسی شهرسازی
کارشناسی مهندسي معماري
کارشناسی مدیریت صنعتی
 
کارشناسی ناپیوسته مهندسي اجرايي عمران
کارشناسی ناپیوسته مهندسي تکنولوژي نرم افزار کامپيوتر
کارشناسی ناپیوسته مهندسي تكنولوژي الكترونيك
کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماري
 
امكانات عمومی موسسه  مركز كامپیوتر (سایت): 
مركز كامپیوتر موسسه در نیمسال اول سال تحصیلی 85-84 با 13 دستگاه كامپیوتر و چاپگر آغاز به كار كرد و اکنون شامل سه واحد سایت ومجهزبه 91 دستگاه کامپیوتر میباشد. دانشجویان رشته كامپیوتر و سایر رشته‌ها علاوه بر ساعات درسی، در تمام طول هفته می‌توانند از مركز كامپیوتر استفاده نمایند. در عین حال شبكه اینترنتی دانشگاه طوری طراحی شده كه دانشجویان با برخورداری از نام و رمز كاربری قادر به اخذ آخرین اطلاعات از وضعیت تحصیلی خود و كلیه اخبار علمی و فرهنگی دانشگاه خواهند بود. سایت اختصاصی دانشگاه به آدرس www.mit.ac.ir راه‌اندازی شده و در حال تكمیل و توسعه می‌باشد. 
کتابخانه
کتابخانه موسسه با گنجایش تقریبی 15000 جلد کتاب در حال فعالیت است. باتوجه به شروع کار کتابخانه از سال 1384 تلاشهای فراوانی برای تجهیز کتابخانه جهت بهره برداری مناسب دانشجویان صورت پذیرفته است . کتابخانه موسسه در حال حاضر با بیش از 5000 جلدکتاب تخصصی و عمومی فارسی و لاتین و نیز نشریات عمومی و تخصصی به ارائه خدمات مشغول است . روش طبقه بندی این کتابخانه ((موضوعی)) است که با استفاده از روش (کنگره( (LC) اداره میشود. مسئولان دانشگاه نیز جهت رشد فرهنگ کتابخوانی اهتمام خودرا در راستای رسیدن به این مهم به کار گرفته اند و همواره در تلاشند تا کتابخانهای مجهز در اختیار دانشجویان قرار دهند .
سالن ورزشی
سالن ورزشی با توجه به اهمیت زیادی كه مسئولین دانشگاه برای امور ورزشی و ساعات فوق برنامه دانشجویان قائل هستند ، سعی شده است تا سالن ورزشی مناسبی تدارك دیده شود. با این وجود امكانات ورزشی موجود برای شروع كار بوده و برنامه گسترده ای برای توسعه فضای ورزشی در دست مطالعه می باشد. طی قراردادی كه دانشگاه با سالن های ورزشی مختلف از جمله سالن ورزشی چند منظوره مامطیر ، مجتمع ورزشی بابل و سالن آزادی بابل منعقد نموده است دانشجویان می توانند بطور رایگان از امكانات ورزشی فراهم شده بهره لازم را ببرند. 
سالن غذاخوری
سلف و بوفه دانشجویی با سالنی برای سرو غذا دایر گردیده است تا امكانات رفاهی اولیه به سهولت و با قیمت نسبتاً مناسبی در اختیار دانشجویان قرار ‌گیرد و بدین ترتیب از تلف‌شدن وقت آنها جهت تهیه غذا و مواد خوراكی جلوگیری می‌شود. 
 سالن اجتماعات
سالن اجتماعات موسسه با گنجایش 400 نفر در ساختمان  در حال احداث در نظر گرفته شده است . اکنون 50٪ دارای پیشرفت فیزیکی میباشد که به یاری خدا تا پایان سال 1394 به بهره برداری خواهد رسید . 
سالن مطالعه 
دو سالن مطالعه مجزا برای برادران و خواهران دانشجو در نظر گرفته شده است. دانشجویان می‌توانند از این سالن و امكانات آن در ساعات بین درسی و سایر اوقات برای مطالعه استفاده كنند.
نمازخانه
دانشجویان می‌توانند جهت به‌جا آوردن فریضه نماز از نمازخانه ‌با زیر بنای 170 متر مربع كه به طور مجزا برای خواهران و برادران تدارك دیده شده بهره مندگردند . 
خوابگاه
خوابگاه این دانشگاه  به صورت خودگردان در حال حاضر پذیرای کلیه دانشجویان دختر پذیرفته شده می باشد. امکانات رفاهی لازم برای ایجاد محیطی امن و سالم برای دانشجویان در این خوابگاه لحاظ گردیده است. توسعه و گسترش امکانات و فضای خوابگاهی-رفاهی برای کلیه دانشجویان دختر و پسر از جمله مواردی است که مورد توجه خاص مسئولین دانشگاه قرار دارد.   
آزمایشگاه
با توجه به اهمیت نقش آموزش عملی در بالا بردن توان علمی دانش پژوهان و با توجه به آگاهی مسئولین موسسه بر این امر،ایجاد و تجهیز آزمایشگاههای مناسب جهت استفاده دانشجویان در برنامه توسعه آتی دانشگاه بوده و به طور جدی مورد مطالعه می باشد. در حال حاضر تعدادی از آزمایشگاه های مورد نیاز دانشچویان رشته های کامپیوتر و صنایع به بهره برداری رسیده است.ضمنا طی قرارداد همكاری آموزشی كه بین این موسسه و دانشگاههای دیگر بسته شده ،دانشجویان می توانند از آزمایشگاههایی كه به این منظوردر سایر دانشگاه ها در نظر گرفته شده بهره علمی لازم را ببرند. 
آزمایبشگاه بتن و مصالح ساختمان به متراژ 45 متر مربع 
آزمایشگاه فیزیک 1 و2 به متراژ 60 متر مربع 
آزمایشگاه مبانی برق به متراژ 45 متر مربع 
آزمایشگاه مکانیک خاک و مقاومت مصالح به متراژ 45 متر مربع 
کارگاه جوشکاری به متراژ 42 متر مربع کارگاه ریخته گری به متراژ 42 متر مربع 
کارگاه ماشین ابزار 1 به متراژ 48 متر مربع کارگاه نجاری به متراژ 52 متر مربع
طرح توسعه آتی موسسه
 امور عمرانی دانشگاه
• تامین فضای آموزشی مناسب و احداث دانشگاه در زمینی با مساحت بیش از 3هكتار 
• ساخت مسجد دانشگاه و سازماندهی فعالیتهای فرهنگی آن 
• طراحی سالن آمفی تاتر و واحد سمعی و بصری 
امور دانشجوئی و فرهنگی
 تقاضای شدید جوانان برای ورود به دانشگاه از یك سو و كمبود امكانات رفاهی از سوی دیگر اولیا دانشگاه را برآن وامیدارد كه علاوه بر تعدیل هزینه ها برای پاسخ گوئی به مطالبات دانشجوئی با برنامه ریزی دقیق به طور منطقی و اصولی گام بردارند 
• برای رفاه بیشتر دانشجویان و كاهش اضطرابهای عمومی در بین دانشجویان سعی می شود كه در امر ایاب و ذهاب آنان تمهیداتی فراهم گردد.  
•گسترش فضا و امكانات سلف سرویس و رسیدگی به امور تغذیه دانشجویان افزایش فضای خوابگاهی وتجهیز آن جهت رفاه كلیه دانشجویان گسترش طرح های تحقیقاتی و پژوهشی  
•افزایش و گسترش تعداد طرح های ملی و منطقه ای به ویژه همكاری دو جانبه با كشورهای حاشیه دریای خزر  
•انتشار مجلات علمی – پژوهشی مشترك با انجمن های علمی كشور  
•گسترش طرح های مشترك مطالعات و تحقیقات پیش دانشگاهی 
• حمایت لازم از انتشار آثار تالیفی و ترجمه ای اعضای هیئت علمی و مجموعه مقالات همایش های علمی برگذار شده در دانشگاه و گزارش های علمی 
ایجاد و گسترش روابط علمی با دانشگاه های داخل و خارج 
با توجه به برنامه های توسعه این دانشگاه، بهره گیری از اساتید و محققان برجسته ایرانی و غیر ایرانی خارج از كشور جهت مشاركت در برنامه های آموزش دانشگاه از برنامه های در دست اقدام می باشد. موارد زیر در دستور كار آینده این دانشگاه قرار دارد. 
• دعوت از اساتید برجسته خارج از كشور جهت هدایت پایان نامه های تحصیلی دانشجویان مقطع دكترا بصورت مشترك با اساتید برجسته داخلی 
• ایجاد مكانی ویژه همراه با امكانات كامپیوتری ، كتابخانه ، مجلات علمی و شبكه اینترنت 
• عقد قرارداد با مراكز اموزش عالی و مراكز صنعتی جهت استفاده از امكانات علمی ، كارگاه ها ، آمفی تاتر و امكانات آزمابشگاهی
•پرداخت هزینه های شركت دانشجویان مقطع دكتری در كنفرانس های علمی معتبر خارجی و فرصت های مطالعاتی كوتاه مدت در مراكز معتبر علمی جهان 
• انجام سفرهای علمی داخلی و خارجی جهت بازدید از مراكز علمی و تحقیقاتی 
• اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان نخبه كارشناسی جهت ادامه تحصیل در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری

16:04:51 ب.ظ/ جمعه, 10 خرداد,1398