16 آذر روز دانشجو

 


۱۶ آذر روز دانشجو چیست؟ (مختصری از تاریخچه ۱۶ آذر روز دانشجو)
پس از سقوط حکومت استبداد و خفقان رضا شاه در شهریور ۱۳۲۰ و روی کارآمدن شاه جوان (محمدرضا شاه) توسط انگلیسیها؛ فضای باز سیاسی در کشور بوجود آمد و در تاریخ ۱۳۳۰/۰۲/۰۷ دکتر محمد مصدق اولین دولت ملی را بوجود آورد، پس از مبارزه طولانی دکتر مصدق و آیت الله کاشانی با دولت انگلیس بر سر جلوگیری از غارت نفت ایران، سرانجام نفت ایران در ۲۹ اسفند سال ۱۳۲۹ ملی شد و دست انگلیس از این سرمایه ملی کوتاه گردید. در سالهای صدارت دولت ملی همواره با مخالفت شاه روبرو بود.
تا اینکه در۱۳۳۲/۰۵/۲۵ شاه از ایران فرار کرد، در پی آن دولت آمریکا و CIA طی یک برنامه ریزی حساب شده کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را طراحی و اجرا نمودند، بدنبال آن رئیس دولت ملی دستگیر و به حبس محکوم شد. دکتر فاطمی وزیر امورخارجه اعدام شد و بسیاری از آزادی خواهان تحت پیگرد قرار گرفتند، فرمانداری نظامی فضای ترور و خفقان بر کشور حاکم نمود.
با باز شدن دانشگاه در مهر ۱۳۳۲ جنبش دانشجوئی در دانشگاه تهران آغاز شد و در اعتراض به کودتا و محاکمه دکتر مصدق چندبار تظاهرات در دانشگاه اتفاق  افتاد. قرار شد ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا برای حمایت از حکومت کودتا در ۱۷ آذر وارد تهران شود، با اعلان این خبر تظاهرات دانشجوئی در دانشگاه تهران آغاز شد که در روز ۱۶ آذر در محوطه دانشکده فنی دانشگاه تهران توسط نیروهای مسلح شاهنشاهی سه تن از دانشجویان این دانشکده بنامهای : مهدی شریعت رضوی- مصطفی بزرگ نیا و احمد قندچی با تیراندازی مستقیم شهید شدند و دانشگاه تهران به خون آغشته شد. روز بعد یعنی ۱۷ آذر مسئولین دانشگاه تهران با سه قطره خون به استقبال نیکسون رفتند و در دانشکده حقوق به ایشان دکترای افتخاری دادند. از آن سال به بعد ۱۶ آذر به عنوان روز دانشجو شناخته شد و هر ساله گرامی داشته می شد و منشا تظاهرات و اعتراضات دانشجویی بود تا اینکه این سه قطره خون به خونهای انقلابیون سال ۱۳۵۷ متصل و سبب پیروزی ملت بر استکبار آمریکائی و ایجاد استقلال و حکومت مستقل ملی گردید. زنده باد استقلال- زنده باد آزادی- زنده باد جمهوری اسلامی
یاد این سه دانشجو و همه شهدای راه استقلال گرامی باد.


 

ساعت:13:01:28/ شنبه, 16, آذر,1398 / کد:2116/ بازدید:272/ نویسنده:حسن سالاريه

گالری تصاویر 16 آذر روز دانشجو

2188